Sedmdesát statečných v Holickém lese

1. ledna 2018 se početná skupina nadšenců sešla v Holici u Ameriky, aby se už poosmé vydala na novoroční procházku Holickým lesem. Pod vedením předsedkyně Spolku pro Holický les Ivany Kalodové a za účasti náměstka primátora RNDr. Ladislava Šnevajse jsme vyrazili na dobrodružnou výpravu za krásami nově vznikajícího lesa. Teploměr ukazoval asi sedm stupňů nad nulou, polní cesty byly plné bláta a kaluží a všichni jsme cestou zapadli až po kotníky do rozmoklé zeminy, takže se hmotnost našich bot v tu ránu zdvojnásobila.

Cestou jsme absolvovali několik zastavení, kdy jsme se dozvěděli podrobnosti o historii Holického lesa a také vyhlídky do budoucna. V roce 2013 bylo vysazeno 72 tisíc sazenic listnatých stromů. Veškeré přípravné aktivity však začaly již v roce 2008. Tehdy totiž Ivana Kalodová, zdravotní sestřička z olomoucké nemocnice, začala přemýšlet o tom, že by na místě skládky poblíž svého bydliště uvítala kus pěkné přírody. A protože je to žena činu, tak svůj záměr skutečně zrealizovala, přestože stála v cestě řada překážek, které nebylo jednoduché zdolat.

Na procházce Holickým lesem jsme také vyslechli několik zajímavých citátů známých osobností, abychom měli po cestě o čem přemýšlet, a aby nás tolik neznepokojovalo všudypřítomné bláto. Došli jsme až ke kříži, který stojí na okraji Holického lesa poblíž ulice Šlechtitelů. Tam nás čekal P. Bohumír Vitásek, prezident olomoucké charity, který nás oslovil se zamyšlením nad příchodem nového roku a očekáváními, která z toho vyplývají, a také nám dal požehnání na další cestu nejen Holickým lesem. Po více jak dvou hodinách putování jsme dorazili do Holického dvora, kde jsme se občerstvili teplým čajem a cukrovím.

Ivana Kalodová v minulých letech dokázala, že umí své plány proměnit ve skutečnost, nezbývá než jí držet palce v dalším úsilí, abychom se všichni mohli za pár let rekreovat v nově vybudovaném odpočinkovém areálu mezi Holicí a Novým Světem.

Mgr. Jitka Soubustová, Ph.D.